Гербіцидний захист посадок картоплі

Основним методом контролю забур’яненості картопляних полів поряд з механічною прополкою є застосування гербіцидів.
Вибір гербіциду чи їх комбінації та норми внесення залежать від:
 • механічного складу ґрунту і вмісту в ньому органічної речовини;
 • видового складу бур’янів; 
 • погодних умов на момент формування гребенів та обробки;
 • культури-попередника; 
 • використання чи відсутність зрошення.   
 При побудові системи гербіцидного захисту важливими є наступні аспекти:                                  
 • Боротьбу з багаторічними бур’янами (пирій, осоти, будяк, берізка, хвощ)  необхідно перемістити в поля культури-попередника.
 • Більш безпечним є використання ґрунтових гербіцидів, оскільки використання системних препаратів спричиняє деяке пригнічення рослин, особливо в суху і жарку погоду. Тому необхідно їх застосування з мінімальними дозами.
 • На легких ґрунтах слід використовувати мінімальні дози, на тяжких та з високим вмістом органічної речовини – максимально-рекомендовані.
 • Для розширення спектру дії та зниження  фітотоксичності слід використовувати багатокомпонентні суміші та дробне внесення препаратів-бакових партнерів. Застосування максимальних доз спричиняє ризик пошкодження  сходів картоплі.
 • Формування гребенів під внесення ґрунтових гербіцидів слід проводити, коли насіннєва бульба вже проросла і мочкою кореневої системи закріпилася у ґрунті. 
 • Для внесення ґрунтових гербіцидів поверхня гребенів повинна бути структурована, ґрунт повинен бути якісно підготовленим, вологим і злежаним, в міру щільним. Зазвичай, обробки проводять лише після осідання гребенів.
 • Ефективність внесення ґрунтових гербіцидів значно знижується через швидку втрату вологи в поверхневому шарі ґрунту, особливо на легких і мало гумусних ґрунтах. В такому разі слід додавати адьюванти (Роубек та ін.).
 • При потребі для зачистки сходів бур’янів по сформованих гребенях ефективним є обробка  дикватом (2 л/га ) за кілька днів до сходів картоплі.
 • Після внесення ґрунтових гербіцидів рихлення ґрунту слід проводити не раніше 7-10 днів.
 • Необхідно уникати пропусків та перекриття при обприскуванні, використовувати норму внесення рідини 200-250 л/га. 
 • Контроль злакових бур’янів на пізніх стадіях вегетації не є проблематичним, оскільки можливість застосування граміноцидів не лімітується фазою розвитку картоплі.
 • Простим і ефективним методом стримування розповсюдження бур’янів є обкошування країв поля до моменту їх цвітіння. 
 • Використання деяких гербіцидів (Рейсеру, Зенкору) є фітотоксичним для наступних культур (хрестоцвітих, овочевих).
 • Внесення гербіцидів по вегетуючих рослинах картоплі доцільно суміщати з проведенням першої фунгіцидної обробки.
  Найбільш поширеними на картоплі є гербіциди з діючою речовиною метрибузин (Зенкор Ліквід, Містраль). Це єдині універсальні гербіциди для товарних і насінницьких посадок, які рекомендовано використовувати як для обробки ґрунту після формування гребенів, так і по вегетуючих рослинах картоплі і бур’янів.  Їм притаманна як грунтова, так і системна дія.  Кращий ефект забезпечує дробне комбіноване використання. 1-е внесення: Зенкор (0.5-0.7 л/га) чи Містраль (0.5-0.7 кг/га) за кілька днів до появи сходів картоплі, 2-е внесення: Зенкор (0.250-0.300 л/га) чи Містраль (0.250-0.300 кг/га) + Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) за появи другої хвилі бур’янів при висоті рослин картоплі до 10 см.
  Для запобігання проблеми наявності залишків метрибузину норма внесення цих гербіцидів на ранній картоплі не повинна перевищувати 0.300-0.500 л(кг)/га. Застереження стосовно гербіциду Титус: його використання не рекомендоване на насінницьких посадках високих репродукцій, оскільки в жарких умовах можливе жовте мозаїчне плямування листя. Обробка посадок картоплі Титусом в пізні терміни (розмір бульб більше 10 мм) може спричинити розтріскування бульб. Існюють також сорти, чутливі до  римсульфурону – обов’язково отримуйте підтвердження у оригінаторів сортів. Неможна ігнорувати додаванням до Титусу прилипача Тренд, оскільки він грає важливу роль у знищенні воскового нальоту листка рослини. Але деякі сорти є надзвичайно чутливими до метрибузину. Щодо більшості інших сортів метрибузин виявляє також пригнічуючу дію на початковому етапі розвитку рослин. Тому при виборі сорту слід звертати увагу на його особливості стосовно цього показника. Ця інформація обов’язково міститься у описі сортів, що надають насіннєві компанії. 
  Як альтернативу метрибузину для таких сортів можна запропонувати наступні гербіциди та їх комбінації. Артист (2.0-2.5 кг/га) обприскування ґрунту до сходів культури. Але не рекомендовано його застосування на легких грунтах. Або ж комбінація Пендіган чи Стомп  (3.5 л/га) + Прометрекс чи Гезагард (2.5 л/га) за 5-7 днів до сходів.
  За наявності амброзії полинолистої та високій насиченості ґрунту дводольними бур’янами ефективним є застосування двокомпонентної суміші Рейсер (2.0 л/га) + Проман (2.0 л/га) або ж Рейсер (2.0 л/га) + Прометрекс (2.0 л/га). Надзвичайно важливими э особливості обробки:  не пізніше 5-7 днів після садіння з одночасним формуванням гребнів у вологий ґрунт. 
  Для пригнічення розвитку березки чи хвоща у посадках картоплі середньопізніх культур застосовують Агрітокс (0.8 л/га) при висоті рослин до 10-15 см. Для боротьби з пасльоном чорним в посадках картоплі використовується двокомпонентна суміш  Прометрекс (2.5 л/га) + Пледж (80 г/га) до появи сходів картоплі. У випадку засмічення посадок картоплі гірчаком чи падалицею соняшника застосовується комбінація Зенкор (0.3 л/га) + Базагран (0.5 л/га) або ж Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) + Базагран (0.5 л/га). Ефективність дії  гербіциду Базагран вища при його внесенні в сонячну погоду.
Гербіцидний захист посадок картоплі Гербіцидний захист посадок картоплі
 
 Приклади пригнічення і пошкодження рослин при неправильному застосуванні гербіцидів на фото.

Гербіцидний захист посадок картоплі
 
Гербіцидний захист посадок картоплі
Гербіцидний захист посадок картоплі
   
  Матеріал підготував Віктор Семенович Різник, консультант з агрономічного супроводу. 

Copyright © 2016 AGRICO. All Rights Reserved - Насіннєва картопля, купити в Україні
Мапа сайту