Що на сьогодні має бути в фокусі кожного агронома?

Справжнім випробування цього року стали кліматичні умови сезону для кожної області нашої країни. Тривалі холодна весна, на зміну їй високі температури і дефіцит вологи, а тепер ще дощі з «гойдалками» (перепадами нічних і денних температур).

На сьогодні основна ціль агронома – підтримати рослину картоплі у її розвитку та протистоянні різноманітним стресам і хворобами. Тому, ми підготували перелік надважливих завдань, що наразі мають бути у фокусі:

Полив

Особливістю цього року є недостатня закладка кількості бульб – біля 8 штук на рослину. Зараз, після дощів, ще є незначні запаси вологи у ґрунті, проте вони швидко вичерпуються. А в деяких регіонах опадів взагалі не спостерігалось. Що стосується ранніх сортів, то дощі і проведені перші поливи дадуть змогу отримати очікуваний врожай. А от щодо сортів середньої та пізньої групи, то намагання зекономити на подальших поливах поставить під загрозу отримання товарного врожаю.

Зачистка поля від бур’янів (при потребі)

У відповідних фазах розвитку рослин картоплі ще є можливість застосування варіантів:

1. Містраль (150-200 г/га) + Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) за появи другої хвилі бур’янів при висоті рослин картоплі до 10 см та розмірі бульб не більше 10 мм (пізніше може спричинити їх розтріскування)

2. Зенкор (0,3 л/га) + Базагран (0,5 л/га)або ж Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) + Базагран (0,5 л/га) у випадку засмічення посадок картоплі гірчаком чи падалицею соняшника (ефективність дії гербіциду Базагран вища при його внесенні в сонячну погоду)

Застосування граміноцидів не лімітується фазою розвитку картоплі

Зняття стресів

Стреси у рослин картоплі обумовлені дією високих температур, посухою, фітотоксичною дією ґрунтових та системних гербіцидів, недоступністю елементів живлення з ґрунту та іншими шкодочинними факторами.

Щоб нівелювати отриманий стрес застосовують позакореневі підживлення сумішшю антистресантів (амінокислот) з мікро- і макроелементами, витримуючи інтервал 10-14 днів.

Перелік антистресантів досить широкий: Аміновіт вігоріон (Фертчем), Басфоліар Авант Натур (Бінфілд), Фульвігрін Антистрес (Агротехносоюз), Паверфол (Терра Тарса), Аміно Ксеріон (АДАМА) та інші.

Листові добрива: Вуксали (Уніфер), Мікрокель Амін, Суммум, Фертіум (Фертчем), Фолікери (Яра), Скудеро (АДАМА), Новалони (Терра Тарса), Басфоліари (Бінфілд), Єврофертіл (Тімак Агро) тощо.

Боротьба з колорадським жуком на товарних посадках і тлями-переносниками вірусів на насінниках

При виборі препарату обов’язково слід враховувати температуру повітря. В прохолодних умовах (до +22°С) добре працюють синтетичні перетроїди, при помірній температурі (+22…27°С) краще використовувати Кораген, а при екстремально-високих (вище +27°С) – фосфорорганічні препарати. Внесення ісектициду суміщається з фунгіцидними обробками. Навіть за підвищених температур (+28°…30°С).

Кораген ефективно працює проти колорадського жука при нормі 0,060 л/га, а проти озимої совки - при нормі 150-200 мл/га (обприскування необхідно проводити в пізній вечірній час). Але даний препарат не має дії проти попелиці, тому в насінницьких посадках доцільно використовувати Ампліго в нормі 150-200 мл/га або Карморан в нормі 600-800 мл/га (зразу ж при появі перших личинок).

Рішення по обприскуванню проти колорадського жука на промислових насадженнях приймається на основі наявності та порогу шкодочинності личинок. А на насінницьких посадках інсектициди вносять з кожною фунгіцидною обробкою.

Профілактичні та лікувальні обробки проти захворювань

Погодно-кліматичні умови потокового періоду сприяють розвитку як фітофторозу, так і альтернарії. Тому важливим є регулярне обстеження рослин та діагностування їх фітосанітарного стану.

Нижче надаємо рекомендації по трьох різних сценаріях захисту:
 
 ПРЕПАРАТИ, ЇХ ПОСЛІДОВНІСТЬ ТА НОРМИ ВНЕСЕННЯ ПРИМІТКА
В УМОВАХ ЗРОШЕННЯ

 1. Банджо або Ширлан 400 мл/га

 2. Арева Голд або Акробат 2,0 кг/га + Квадріс 400 мл/га

 3. Ридоміл Голд 2,5 кг/га + Амінокислоти

 4. Зорвек Інкантія 500 мл/га + Мікродобриво

 5. Банджо Форте 1,0 л/га + Мікродобриво

 6. Ревус Топ 600 мл/га + Мікродобриво

 7. Купроксат 3-5 л/га

 8. Банджо або Ширлан 400 мл/га

При дощуванні необхідно
використовувати мікродобрива,
так як вимиваються
елементи живлення з листка
ПОСУШЛИВІ УМОВИ З ВИСОКИМИ ТЕМПЕРАТУРАМИ

 1. Арева Голд або Акробат 2,0 кг/га + Квадріс 400 мл/га + Амінокислоти

 2. Ридоміл Голд 2,5 кг/га + Сігнум 300 г/га + Амінокислоти + Мікродобриво

 3. Банджо Форте 800 мл/га + Сігнум 300 г/га + Амінокислоти + Мікродобриво

 4. Манзат 2,0 кг/га або Фольпан 1,6 кг/га + Пропульс 500 мл/га або Кустодія 1,2 л/га + Амінокислоти

 5. Манзат 2,0 кг/га або Фольпан 1,6 кг/га + Пропульс 500 мл/га або Кустодія 1,2 л/га + Амінокислоти

 6. Банджо або Ширлан 400 мл/га

В посушливих умовах
рослині складно використовувати
елементи живлення з ґрунту,
тому в кожну фунгіцидну обробку
додавати як мікродобрива,
так і амінокислоти

ПОМІРНІ ТЕМПЕРАТУРИ (+17...24°С) РЯСНІ РОСИ І ПЕРІОДИЧНІ ОПАДИ

 1. Банджо або Ширлан 400 мл/га

 2. Арева Голд або Акробат 2,0 кг/га + Квадріс 400 мл/га

 3. Ридоміл Голд 2,5 кг/га + Мікродобриво

 4. Зорвек Інкантія 500 мл/га або Інфініто 1,6 л/га + Мікродобриво

 5. Зорвек Інкантія 500 мл/га або Інфініто 1,6 л/га + Мікродобриво

 6. Банджо Форте 1,0 л/га + Сігнум 300 г/га + Мікродобриво

 7. Ревус Топ 0,6 л/га + Мікродобриво

 8. Купроксат 3-5 л/га

 9. Банджо або Ширлан 400 мл/га

При активному прирості
листової маси картоплі слід
використовувати системні продукти
з лікувальним ефектом
 

Проведення фітосанітарних прочисток на насінницьких посадках

В несприятливі погодні умови (засуха, високі температури, мінеральне голодування) більш чітко проявляються симптоми вірусної інфекції. Прочистку від вірусних рослин краще проводити в ранкові години до високого сонцестояння. Рослини видаляють з поля разом з бульбами. Повторюють через 5-7 днів.

На останок, ще раз наголосимо про «золоті» правила:

1. При сумісному використанні кількох препаратів ОБОВ’ЯЗКОВО перевіряйте їх на можливість змішування.

2. Для отримання сертифікованої безпечної сільськогосподарської продукції слід використовувати лише зареєстровані оригінальні препарати в рекомендованих компаніями-виробниками нормах.

3. Не ігноруйте правилами техніки безпеки при роботі з агрохімікатами!
 
Матеріал підготував агроексперт картопляного ринку - Віктор Семенович Різник, консультант з агрономічного супроводу в рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics Internetional, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)

Copyright © 2016 AGRICO. All Rights Reserved - Насіннєва картопля, купити в Україні
Мапа сайту