• Agrico
  • »
  • КартопелькаUA
  • »
  • Система фунгіцидного захисту та позакореневе підживлення картоплі

Система фунгіцидного захисту та позакореневе підживлення картоплі

 

На початок червня ми вже розкидали залишок мінеральних добрив (азоту, фосфору, калію, кальцію, магнію), сформували гребні, внесли ґрунтові гербіциди. І тепер розпочинаєм наступний етап технології – хімічні обробки проти хвороб і шкідників.

При цьому, внесення пестицидів доцільно суміщати з позакореневими підживленнями макро- і мікроелементами та, за потреби, з внесенням системних гербіцидів (Титус). Винятком є мідь-вмісні препарати, які, для запобігання випаду осаду в робочому розчині, не дозволяється змішувати з мікродобривами.

Система фунгіцидного захисту вибудовується на попередженні основних захворювань картопляного поля – фітофторозу та альтернаріозу. Асортимент і властивості препаратів наведено в таблиці за посиланням «Характеристика основних фунгіцидів для захисту картоплі від хвороб».

Переважна більшість системних фунгіцидів мають вибіркову, селективну дію або проти фітофторозу, або проти альтернаріозу. Лише де-які з них контролюють розвиток обох цих захворювань. Це - Ревус Топ, Танос, Зорвек Інкантія.

Перші профілактичні обробки проводимо контактними фунгіцидами для пригнічення первинних джерел інфекції, наступні – системними препарати в період активного росту рослин, а вже потім – трансламінарними.

Застосування фунгіцидів з діючою речовиною флуазинам (Ширлан, Банджо, Банджо Форте) при першій обробці знищує спори збудника фітофторозу і на рослині, і на ґрунті.

В подальшому додавання цих фунгіцидів до передбачених системою захисту препаратів дають можливість отримати стоп-ефект при появі симптомів захворювання чи, навіть, виникнення епіфітотії.

При побудові системи фунгіцидного захисту картоплі в умовах зрошення важливо звертати увагу на такі характеристики препаратів, як час висихання і стійкість до змивання дощем.

Фітофтороз із зміною клімату «помолодшав» і може розвиватися в більш ранні фази (на початку червня). Тому розпочинати обробки слід вже при висоті рослин 10-15 см і профілактичні обробки проводити контактними препаратами через кожні 8-10 днів.

Ідеальними для розвитку фітофторозу є умови, коли після 8-10 годин високої відносної вологості повітря 4-5 годин листя і стебла вологі (дощ, роса) при температурі 15-20°С. Через 3-4 дні після цього на листках з’являються перші симптоми захворювання. Важливо вчасно діагностувати початок хвороби і негайно застосувати системні препарати.

Для комплексного захисту протягом першої частини вегетації доцільним є використання фунгіцидів, що містять активні діючі речовини манкоцеб, метірам чи пропінеб. Оскільки це одночасно забезпечує захист від альтернарії контактним шляхом. Ефективним для профілактики раннього альтернаріозу є також використання Квадрис чи Квадрис Топ. Але при відсутності небезпеки розвитку фітофторозу.

В черговості застосування фунгіцидів слід використовувати принцип запобігання виникнення резистентності – чергувати діючі речовини, що належать до різних хімічних класів.

При проведенні обприскувань слід звертати увагу на якість води і кислотність робочого розчину. Ідеальним показником pH робочого розчину є біля 5,5. В лужних умовах ефективність дії фунгіцидів значно знижується.

Кількість планових фунгіцидних обробок (з інтервалом у 8-10 днів) становить: для ранньої картоплі – 4, для свіжої картоплі – 6, для картоплі тривалого зберігання – 8 обробок за сезон.

При відсутності інсектициду в робочій рідині при протруюванні насіння під час посадки, перша чи друга фунгіцидні обробки можуть суміщатися з внесенням інсектицидів. В першу чергу, для контролю колорадського жука. Цей шкідник має високу здатність розвивати стійкість до широкого спектру пестицидів. Тому для запобігання появи резистентності рекомендується чергування інсектицидів з різних хімічних груп: перитроїди (Фастак, Карате Зеон), діаміди (Кораген), неонікотиноїди (Конфідор, Біскайя, Каліпсо, Актара). Або ж використовувати суміші неонікотиноїди + пиретроїди (Протеус, Енжіо). При виборі препарату слід враховувати тип протруйника, що застосовувався при посадці, а також температуру повітря. Синтетичні перитроїди добре працюють в прохолодних умовах (до +22°С) При помірній температурі (+22…27°С) краще використовувати Кораген. А в екстремально-високих температурах (вище +27°С) найбільш ефективно працюватимуть фосфорорганічні препарати. Але ефективність дії фосфорорганіки в прохолодних умовах невисока.

Система фунгіцидного захисту та позакореневе підживлення картоплі  Система фунгіцидного захисту та позакореневе підживлення картоплі

Листові обробки є важливою частиною системи живлення і дозволяють забезпечити рослину картоплі необхідними макро- та мікроелементами, стимуляторами росту та антидепресантами саме в критичні фази її розвитку. Фосфором – в початкову фазу вегетації, азотом – при інтенсивному рості рослин, калієм – під час інтенсивного формування врожаю, цинком, магнієм, кальцієм і марганцем – в першу половину вегетації, бором – у фази бутонізація-після цвітіння.

Дефіцит мікроелементів Cu, B, Mn підвищує ризик розвитку фітофторозу. Підживлення Мn, B, Сu-місткими препаратами на початку ініціації бульб сприяє підвищенню їх стійкості до парші звичайної.

В умовах вимивання азоту з ґрунту і рослин проливними дощами чи інтенсивним поливом, ефективним є позакореневе 1-2 разове підживлення посівів середніх та пізніх сортів карбамідом у нормі 7-10 кг/га. Ця обробка проводиться лише в вечірній та ранковий час при мінімальних добових температурах. Слід враховувати, що надлишкова кількість азоту підвищує пошкодження рослин фітофторозом і подовжує період вегетації та ускладнює дозрівання бульб.

Всі позакореневі підживлення азотом повинні бути завершені до фази бутонізації - початку цвітіння, мікроелементами – у фазу цвітіння.

Сьогодні на ринку України присутній досить широкий асортимент комплексних мінеральних добрив NPK в поєднанні з різноманітними комбінаціями мікроелементів (бор, марганець, мідь, магній, молібден, кальцій, цинк). А саме: Вуксали(Уніфер), Мікрокель Амін, Суммум, Фертіум (Фертчем), Фолікери (Яра), Скудеро (АДАМА), Новалони (Терра Тарса), Басфоліари (Бінфілд), Єврофертіл (Тімак Агро) та інші.

На сортах картоплі середньої та середньопізньої групи стиглості доцільно провести хоча б три листові обробки такими комплексними препаратами. При цьому: 1-а обробка – з максимальним вмістом фосфору, 2-а – азоту, 3-я – калію.

А також, додатково 1-2 підживлення листовим мікродобривом з максимальним вмістом бору (біля 17%): Вуксал Борон (Уніфер), Басфоліар Боро (Бінфілд),Скудеро Борон (АДАМА), Фульвігрін Бор (Агротехносоюз), Спидфол Бор (Терра Тарса).

Позакореневі обробки кальцієм і бором в період до- і після цвітіння при високих температурах знижують ризик розвитку іржавої плямистості, сприяють кращому формуванню шкірки.

Внесення Сульфату калію після цвітіння картоплі (5-10 кг/га) сприяє відтоку пластичних речовин в бульби, підвищенню стійкості до засушливих умов, дозріванню бульб.

В умовах зміни клімату, для підвищення стресостійкості рослин до несприятливих умов навколишнього середовища, актуальнішою стає потреба застосування антистресантів (суміші вільних амінокислот).

Їх додають у бакову суміш фунгіцид + мікродобриво при:

- високих температурах і при нестачі вологи

- похолоданні і різких перепадах температур

- сильній сонячній інсоляції, фітотоксі

- необхідності зняття стресу від застосування гербіцидів.

При цьому, кращий ефект отримаємо при їх використанні «на випередження» проблеми. Перелік антистресантів досить широкий: Аміновіт вігоріон (Фертчем), Басфоліар Авант Натур (Бінфілд), Фульвігрін Антистрес (Агротехносоюз), Паверфол (Терра Тарса), Аміно Ксеріон (АДАМА).

Необхідно звертати увагу на кислотність продукту. Побічною позитивною дією слабокислих біостимуляторів (Аміно Ксеріон) є їх вплив на підкислювання робочого розчину і підвищення ефективності фунгіцидів.

Для отримання сертифікованої безпечної сільськогосподарської продукції слід використовувати лише зареєстровані оригінальні препарати в рекомендованих компаніями-виробниками нормах.

При сумісному використанні кількох препаратів у баковій суміші (пестицидів, мінеральних добрив, регуляторів росту) слід, ОБОВ’ЯЗКОВО, перевірити їх на можливість змішування.

Не ігноруйте правилами техніки безпеки при роботі з агрохімікатами.

Матеріал підготував агроексперт картопляного ринку - Віктор Семенович Різник, консультант з агрономічного супроводу в рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics Internetional, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)

 

Copyright © 2016 AGRICO. All Rights Reserved - Насіннєва картопля, купити в Україні
Мапа сайту